Ještě před šesti lety byly v Praze povolovány bytové projekty bez respektu k okolí a bez zajištění potřebné občanské a veřejné vybavenosti. Problémy z toho vyplývající trápily nejen naši městskou část. Dnes developeři přispívají stamiliony do smysluplných projektů a vybavenosti po celé Praze 5. Naše pravidla pro vyjednávání příspěvků na rozvoj města se stala inspirací pro celou metropoli.

V roce 2016 jsme vstoupili do koalice a začali rozvojové lokality řešit komplexně. Hlavním cílem pro nás bylo, aby nová výstavba nebyla pro obyvatele zátěží, ale naopak probíhala citlivě k okolí a zároveň doplňovala chybějící služby a potřeby místních. Příkladem je územní studie Nový Barrandov, na níž se podílela široká veřejnost. Studie zohledňuje požadavky nejen vedení městské části, ale především místních obyvatel, proto byla pozitivně přijata místními spolky a akceptována investory.

Barrandov získá školku, okružní park i nová hřiště. Na jeho rozvoj míří 250 milionů

Nová bytová výstavba s sebou logicky nese potřebu investic do infrastruktury a městská část nemá dostatek financí, aby tyto potřeby sama zajistila. Abychom do rozvoje Prahy 5 zapojili developery smysluplně a transparentně, připravili jsme pro nutná vyjednávání jasná a férová pravidla. Ve smlouvách je jasně určeno, jak konkrétně se místu a okolí prospěje – například výstavbou mateřské školky, dětského hřiště nebo kultivací zeleně. „Za čtyři roky uzavřela radnice s developery tři desítky smluv, které na potřebný rozvoj Pětky zajistily více než půl miliardy korun, a tato částka dál roste. Stali jsme se inspirací pro další městské části, ale i obce po celé zemi. Nedávno po vzoru Prahy 5 schválilo obdobné zásady samo hlavní město Praha,“ popisuje změnu situace Mgr. Zdeněk Doležal, radní pro oblast územního rozvoje.

Pokud chce developer stavět, musí výrazně investovat do vybavenosti v okolí

Zavedení jasných pravidel potvrdilo, že s developery lze jednat zcela transparentně. Pokud developer přijde s nevhodným projektem nebo nevhodnou změnou územního plánu a při veřejném projednání záměr neobhájí, o investičním příspěvku ani nejednáme. Nepřichází tak v úvahu, aby se městská část nechala ovlivnit investičním příspěvkem a schválila záměr nevhodný pro danou lokalitu.

„Pro potřebný rozvoj města se developeři stávají silným partnerem. Na potřebnou vybavenost konečně přispívají stamiliony, aniž by přitom docházelo ke zdražování bytů. Pro developery je totiž nejdražší čas, který by museli do projektu bez jasných pravidel a spolupráce s městem investovat navíc. Zkracuje se tím i čekání obyvatel na dobudování infrastruktury tam, kde nebyla zajištěna dostatečně,“ doplňuje kolegu radní pro finance Ing. Jan Kavalírek (TOP 09).

Ke všem developerům v naší městské části přistupujeme stejně. To zajišťuje strukturální plán přijatý většinou zastupitelů napříč všemi stranami. Plán nastavuje developerům limity výstavby a určuje, do čeho musí investovat. V září probíhá prezentace strukturálního plánu veřejnosti, která ho může připomínkovat.

Aktualizace pravidel navyšuje příspěvky developerů o 40 %

Pravidla jsme vyladili a reagujeme na současnou ekonomickou situaci. Zastupitelstvo Prahy 5 nedávno jednohlasně schválilo aktualizaci, která příspěvek investorů navyšuje. Developeři budou nově přispívat na rozvoj infrastruktury 700 Kč za každý metr hrubých podlažních ploch v souladu s územním plánem a 2 100 Kč za každý metr navýšený změnou územního plánu. Nad rámec povinné infrastruktury nezbytné pro povolení stavby se developeři prozatím zavázali k finančnímu či nefinančnímu plnění ve výši přesahující 550 mil. Kč.

Sledujte mě na Instagramu